Ana Sayfa Sağlık Uzman uyardı: Uzun tırnaklar birçok bakteriyi de barındırıyor Cevaplıyoruz.

Uzman uyardı: Uzun tırnaklar birçok bakteriyi de barındırıyor Cevaplıyoruz.

63
0

Uzman uyardı: Uzun tırnaklar birçok bakteriyi de barındırıyor

Amerikalı bir biyolog, uzun tırnakların altında sayısız bakteriyle mantarın olabileceğini ve bunun da sıhhat durumunu etkileyebileceğini söylüyor.

Bir biyolog, Cardi B ve Billy Eilish üzere ünlüler tarafından tanınan hale getirilen modaya uygun, uzun tırnakların düzinelerce bakteri ve mantar cinsini barındırabileceği konusunda uyarıyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, ABD’deki Amerikan Üniversitesi’nden biyolog Dr. Jeffrey Kaplan, bu tip tırnakların “mikro organizmaların yapışması için” çokça alan sağladığını söylüyor.

Kaplan, “Herkesin tırnaklarında günlük olarak bilet ve kart makineleri üzere objelere dokunarak kaptığı bakteri ve mantarlar bulunur. Neredeyse her vakit zararsızdırlar, lakin enfeksiyonlar meydana geldiğinde şişlik, ağrı ve tırnağın kalınlaşması tetiklenebilir” diyor.

Billie Eilish…

KARŞI GÖRÜŞ DE VAR

Çalışmalarda, cilt enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan antibiyotiğe dirençli steph aureus’u, 32 farklı bakteriyi ve 28 farklı mantarı uzun tırnakların altında bulundu.

Dr. Kaplan, uzun yapay, doğal, jel yahut akrilik tırnakların hepsinin ekstra bakteri ve mantar toplama riski taşıdığını söyledi.

Dr. Kaplan, “Tırnağın altında her vakit bakteri vardır ve ondan kurtulamazsınız. Tırnak bakterilerini, kaşıma, tırnak yeme, burun alma ve parmak emme yoluyla sisteminize bulaştırabilirsiniz. Bilhassa birikme, önemli hadiselerde tırnakların formunun bozulmasına neden olabilecek bir enfeksiyonu tetikleyebilir” diyerek ikazda bulundu.

Lakin uzun tırnakların bakteri riskiyle sıhhat durumunu etkileyeceğini düşünmeyen diğer şahıslar de var. Güney Carolina’da bir tırnak teknisyeni olan Kayla Newman, biyoloğun uzun tırnakları olan bireylerin mikrop olma mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu söylemesine katılmadı. Newman, “Genel olarak, uzun tırnakları olan beşerler onlarla nasıl hareket edeceklerini ve onları pak tutmayı bilirler” dedi.

 

 

 

www.cevapliyoruz.com

Önceki İçerikBaşkentteki meslek lisesi elektronik kart üretimiyle öne çıktı Cevaplıyoruz.
Sonraki İçerikRekabet Kurumu önerdi…Zincir marketlere kısıtlama geliyor Cevaplıyoruz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
isminizi giriniz