Ana Sayfa Sağlık Ülkede sağlık krizi: Bebeklere zarar veren ilaç hamile kadınlara verilmiş Cevaplıyoruz.

Ülkede sağlık krizi: Bebeklere zarar veren ilaç hamile kadınlara verilmiş Cevaplıyoruz.

109
0

Ülkede sıhhat krizi: Bebeklere ziyan veren ilaç gebe bayanlara verilmiş

İngiltere’de sıhhat skandalı yaşanıyor… Bebeklere ziyan verdiği ve hem fizikî hem de nörolojik hastalıklara sebep olduğu ortaya çıkan bir ilacın gebe bayanlara reçete ile verildiği ortaya çıktı.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Sunday Times, epilepsi için kullanılan sodyum valproikin çok önemli yan tesirlerine karşın gebe bayanlara verildiğini ortaya çıkardı.

Gazete, bilimsel araştırmalara nazaran 20 bin bebekte hem fizikî deformasyon hem de nörolojik problemlere sebebiyet veren ilacın “herhangi bir yan tesir uyarısı” olmadan reçeteli olarak gebe bayanlara verildiğini yazdı.

Gazeteye konuşan eski sıhhat bakanı Jeremy Hunt da bu ilacın çok büyük sıhhat riski oluşturduğunu aktardı. Hunt, bu sorunun çözülmesi ve zararın durdurulması için bir an evvel harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

2020 yılında yapılan bir araştırmada bu ilacın 20 bin İngilizi etkilediği ve bu ilacı alarak yan tesirlerinden haberdar olmayan yüzlerce bayanın doğum yaptığını ortaya çıkardı. Resmi datalara nazaran 2020-2021 yılları ortasında 222 gebe bayana bu ilaç verildi.

İngiliz Sıhhat Bakanlığı’ndan bir yetkili ise ilacın tesirinin azaltılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini duyurdu.

asker,Dışişleri Bakanlığı,epilepsi,hamile,İngiltere,Reuters,Rusya,Sağlık,Sağlık Bakanı,Sağlık Bakanlığı,Ukrayna

www.cevapliyoruz.com

Önceki İçerikHalk otobüsüne zam yaptılar ama otobüs yok! Cevaplıyoruz.
Sonraki İçerikUluslararası Uzay İstasyonu otele dönüşüyor: İşte gecelik ücreti! Cevaplıyoruz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
isminizi giriniz