Ana Sayfa Teknoloji NASA ve DARPA, Mars için anlaştı! 2027’de geliyor Cevaplıyoruz.

NASA ve DARPA, Mars için anlaştı! 2027’de geliyor Cevaplıyoruz.

12
0

NASA ve DARPA, Mars için anlaştı! 2027’de geliyor

NASA, Mars’a yönelik uçuş planlarını uygulamaya başlıyor. ABD’li uzay ajansı, Mars’a gerçekleştirilecek beşerli misyonlarda kullanmak hedefiyle nükleer termal roket motorunu test ediyor. Motoru üretmek için Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) ile iş birliğine giden NASA, testleri 2027’de tamamlamayı planlıyor.

NASA ve DARPA, nükleer termal roket motoru üretecek

NASA, DRACO programı kapsamında Mars’a gerçekleştirilecek uçuşlarında kullanılacak roket motorunu geliştirmeye başladı. NASA’nın Uzay Teknolojisi Müdürlüğü, DARPA’nın deneysel bir uzay aracıyla entegre edilecek motorun teknik gelişimine öncülük edecek.

Nükleer termal tahrik (NTP), uzay aracının daha süratli hareket etmesine imkan sağlayarak, uzun bir vazife için gereken materyal ölçüsünü azaltabilir. Ayrıyeten daha fazla ekipman için alan ve bağlantı için ekstra güç sağlayabilir.

Nükleer termal teknolojisi birinci olarak 1940’larda ve 1950’lerde kullanılıyordu, fakat 1972’de bütçe kesintileri nedeniyle rafa kaldırıldı. NASA ve DARPA’nın ortak gelişmiş nükleer termal tahrik teknolojisinin 2027’de açıklanması bekleniyor.

NASA uzun müddettir Mars yüzeyinde araştırmalarına devam ediyor. Bu süreçte Perseverance, Curiosity, Ingenuity ve InSight üzere araçlarla hem havadan hem de yerden kızıl gezegen hakkında bilgiler toplanıyor. Lakin ajans, Mars’a geçirdiği dört yılın akabinde InSight misyonunun sona erdiğini resmen duyurdu.

Buna ek olarak NASA, birinci sefer küçük bir modüler nükleer tasarımı onayladı. Standart bir reaktörün yaklaşık üçte biri büyüklüğünde olacak yeni modüler reaktörün her bir modülü yaklaşık 50 megavat güç üretme kapasitesine sahip.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Nasa,Mars,Motoru

www.cevapliyoruz.com

Önceki İçerikJaponya’nın kuzeydoğusunda 4,9 büyüklüğünde deprem Cevaplıyoruz.
Sonraki İçerikAsya borsalarında karışık seyir cevaplıyoruz

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
isminizi giriniz