Ana Sayfa Sağlık Martı kazaları literatüre girdi Cevaplıyoruz.

Martı kazaları literatüre girdi Cevaplıyoruz.

32
0

Martı kazaları literatüre girdi

İstanbul, Ankara ve İzmir dahil pek çok kentte kısa aralıklı seyahatler için keyifli ve ekonomik bir ulaşım sunan elektrikli martı scooter, bilhassa acemilerde kazaya davetiye çıkarıyor.

Gençlerin büyük bir ilgi gösterdiği, elektriksel bir donanımdan oluşan martı scooter, büyük kentlerin vazgeçilmezleri ortasına girdi.

Ekonomik ve eğlenceli bir ulaşım aracı olan ve yalnızca 18 yaş üstündeki bireylerin kullanımına müsaade verilen scooterler, etraf dostu olması açısından da ilgi görüyor.

Kullanan kişinin güvenliği dikkate alınarak saatte en fazla 18 kilometre süratle gidilebilen martı scooter nedeniyle, kırıkla sonuçlanan kazalar tekrar de yaşanıyor.

Soğuk havalarda, bilhassa kar yağışının olduğu günlerde insanların daha sık küçük kazalar geçireceğinin düşünüldüğünü; fakat pratikte durumun tam olarak bu türlü olmadığını lisana getiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, şu tabirlerini kullandı:

*Özellikle baharda ve yazın beşerler dışarıda daha fazla vakit geçirmeye başlıyor. Spor yaralanmaları, taşıtlardan düşmeler, scooterdan ve bisikletten düşmeler daha çok görülüyor.

*Son yıllarda sokaklarda her köşede gördüğümüz martı scooter yaralanmalarında ise gözle görünür, dikkat cazip bir artış meydana geliyor.

*Ülkemizde Martı yaralanmaları ile ilgili yapılan, literatüre giren, bilimsel tıp mecmualarında yayınlanan çalışmalar bile var.

*Hatta en çok ayak ve el bileği kırıklarının görüldüğü yapılan çalışmalarda söz ediliyor. Bunun bir ehliyeti yok fakat dikkatli olmak en hoşu.

Martı scooterların şahısların hayatını kolaylaştırdığını, bilhassa kısa aralıkta çok da keyifli olduğunu lisana getiren Doç. Dr. Küçük, şöyle konuştu:

*Ancak her işin bir acemiliği vardır ve aslına bakarsanız çok da süratli gitmesi gerekmiyor kişinin. Birinci biniş anında dengeyi sağlayamamaya bağlı olarak düşmeler meydana geliyor çoğunlukla.

*Biz ortopedistler daha çok el, ayak bilediği kırıkları, dirsek ve omuz kırıklarını çok görüyoruz. Ne yazık ki bu kırıkların birden fazla cerrahi olarak tedavi edilmek durumunda kalıyor.

*O nedenle Martı scooter kullanan şahıslara ‘aman dikkat’ demek istiyorum. Kısa bir müddet keyif sürmek istersen, yaz aylarını koltuk değnekleriyle yahut alçıyla geçirmemek gerekir. Birinci biniş anından ininceye kadar azami bir dikkat göstermek gerek. (İHA)

www.cevapliyoruz.com

Önceki İçerikBudamak için çıktığı palmiye ağacında hayatını kaybetti Cevaplıyoruz.
Sonraki İçerikDolar kaç TL? 1 dolar ne kadar? 26 Nisan 2022 Cevaplıyoruz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
isminizi giriniz