Ana Sayfa Sağlık Fahrettin Koca yine ‘ilaç sıkıntısı 2-3 hafta içinde çözülecek’ dedi Cevaplıyoruz.

Fahrettin Koca yine ‘ilaç sıkıntısı 2-3 hafta içinde çözülecek’ dedi Cevaplıyoruz.

11
0

Fahrettin Koca tekrar ‘ilaç badiresi 2-3 hafta içinde çözülecek’ dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı’nın akabinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Koca, birtakım ilaçların olmadığı savlarıyla ilgili de “Özellikle çocuk yaş kümesi antibiyotikleri, soğuk algınlığı ilaçları, burun spreyi ve gibisi üzere ilaçlarda, mevsimsel olarak hastalık sayısındaki artışa bağlı olarak, dünyada da olduğu üzere bizde de vakit zaman eksikliği yaşandı.

Şu an geçmiş periyoda nazaran üretimin yüzde 55 oranında arttırılmış olmasına karşın yer yer sorun yaşanabiliyor. Bilhassa yılbaşına gerçek ham unsurun ülkeye getirilememesinden ve hasta sayısının beklenenden fazla olmasından kaynaklı bir sıkıntıydı bu. Dünyada ham husus üretiminde önemli bir dert var.” dedi.

“2-3 HAFTA İÇİNDE ÇÖZÜLECEK”

Koca, “16 Aralık’ta biliyorsunuz kararname imzalanmıştı, yılbaşı ve sonrası ham unsur siparişlerinin üretici ülkelerden kaynaklı halde geç gelmesi bu sorunun daha da artmasına sebep oldu.

Zannediyorum önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde sorun kıymetli ölçüde azalacak. Önümüzdeki haftalarda, eksikliği yer yer hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere tüketimi fazla olan ilaçların kıymetli oranda üretimi artırılarak piyasaya verilecek. Yakından takip ediyoruz” dedi.

3-4 HAFTA EVVEL DE ‘3-4 HAFTA SONRA ÇÖZÜLECEK’ DEMİŞTİ

Bakan Koca geçtiğimiz haftalarda ilaç kasvetiyle ilgili yaptığı açıklamada; Tedarik sıkıntılarını değerlendirdik. Attığımız bu adımların öncesinde 950’ye yakın ilacın piyasada olmadığını yahut çok az olduğunu belirlemiştik. Piyasada bulunan 7 bin kalem ilaç içinde, az bulunan 950 ilaç sayısının şu an 154’e kadar düştüğünü söyleyebilirim. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde olağana dönmesini bekliyoruz” diye konuşmuştu.

SMA BİLİM KONSEYİ TOPLANACAK

Koca, SMA Bilim Kurulu’nun 31 Ocak’ta toplanacağını belirterek, “En kıymetli gündemimiz SMA Bilim Heyeti. Bizde bildiğiniz üzere bütün hastalara uygulanan bir ilacımız var. Ayrıyeten ikinci ve üçüncü bir ilaç kelam konusu. Bu başka iki ilacın da Türkiyede kullanımı ve hangi hasta kümesine kullanılması gerektiğiyle ilgili Bilim Konseyinin bir toplantısı olacak. Bilim Konseyi sonrası da bir açıklama yapmış olacağız” dedi.

‘İLACI ÜRETİMDEN RAFA KADAR TAKİP EDİYORUZ’

Bakan Koca, geçersiz ilaç konusuna dair gelişmelerin sorulması üzerine, “Sahte ilaçla ilgili yanlış bir algı oluşturulmak isteniyor. Bizim dünyada gibisi olmayan, kısaca ‘İTS’ dediğimiz İlaç Takip Sistemimiz var. Yani ilacın üretimden depoya, depodan eczane raflarına gelişine ve hastaya uygulanmasına kadar takip edebildiğimiz, dijital ortamda izlediğimiz güçlü bir sistemimiz var. Kaldı ki bu sistemi yurt dışına da ihraç ediyoruz. Eczanelerde gördüğünüz, raflarda gördüğünüz bütün ilaçlar İTSye kayıtlıdır. Yani raflardan, eczanelerden satın aldığınız ruhsatlı hiçbir ilacın düzmece olma durumu kelam konusu değil. Tüm ruhsatlı ilaçlar İTS’ye ve barkod sistemine kayıtlı” diye konuştu.

‘HASTAYA ÖZEL GETİRİLEN İLAÇLAR DA TAKİP EDİLECEK’

Bunun dışında ‘yurt dışı ilaç’ ismi altında, Türkiye’de ruhsatı olmayan, hastaya özel getirilen ilaçlar olduğunu hatırlatan Bakan Koca, “Bildiğiniz üzere tek bir ilaçla ilgili bir sav kelam konusu idi, bununla ilgili de Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumumuzun nasıl bir yaklaşım içinde olduğunu esasen gördünüz.

Kurumumuz tarafından durum tespit edildi, soruşturma açıldı ve cürüm duyurusunda bulunuldu. Önümüzdeki 1 hafta 10 gün içerisinde; bizde ruhsatlı olmayan yurt dışından bir ilacın ülkemize girişi olduğunda da İTS’ye kaydedilmeden hastaya kullanımı kelam konusu olamayacak. Vatandaşımız müsterih olsun” diye konuştu. (DHA)

www.cevapliyoruz.com

Önceki İçerikKılıçdaroğlu’nu savunurken sanık oldu Cevaplıyoruz.
Sonraki İçerikKuzguncuk’ta Boğaz’a cepheli apartmanın hissesi satışa çıktı Cevaplıyoruz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
isminizi giriniz