Ana Sayfa Sağlık Beyin implantı, Parkinson hastalığına çözüm oluyor Cevaplıyoruz.

Beyin implantı, Parkinson hastalığına çözüm oluyor Cevaplıyoruz.

33
0

Beyin implantı, Parkinson hastalığına tahlil oluyor

Beyin implantı ile Parkinson hastalığının semptomlarının bilakis çevrildiği gözlemlendi. Yapılan deney, tedavisi olmayan Parkinson hastalığı için umut oldu.

Bir Parkinson hastasının, beynine yerleştirilen küçük bir aygıtla hastalık semptomlarının azaldığı görüldü. Birinci kere yapılan deney Tony Howells isimli Parkinson hastası üzerinde uygulandı.

Bristol’deki Southmead Hastanesi, dünyada küçük derin beyin stimülasyonu (DBS) aygıtını implante eden birinci hastane. Aygıt, beynin hasarlı bölgelerine elektriksel darbeler ileterek çalışır.

Tony Howells, aygıtı 2019’da implante ettirdi. BBC’ye operasyondan evvel yürüyüşe çıkmaya çalıştığında, lakin otomobilden yalnızca 200 metre uzaklaşabildiğini, operasyondan 12 ay sonra ise 4 kilometre yürüdüğünü söylüyor.

TEDAVİ USULÜ HALİNE GELEBİLİR

Hudut sisteminin uzun vadeli dejeneratif bir hastalığı olan Parkinson hastalığının tedavisi yok. Semptomlar istemsiz titreme, yavaş hareket ve sert, esnek olmayan kasları içeriyor.

Howells, Parkinson hastalığı için şunları söylüyor: “Başınıza gelene kadar ne kadar hudut bozucu olduğunu anlayamazsınız. Ayakkabı bağcıklarını takmak bile büyük bir operasyon… Günlük hayatınızı hiç bitmeyecek halde tesirler.”

Birden fazla insan 50 yaşın üzerindeyken semptomlar geliştiriyor, lakin 20 hastadan yaklaşık 1’i 40 yaşın altındayken de bu hastalığın belirtilerini göstermeye başlayabiliyor.

DBS ameliyatı şu anda, kalp pili üzere bir pilin, derinin altından beyne giden tellere bağlı göğüs yahut mide bölgesine implante edilmesiyle gerçekleşiyor. DBS sistemi, kafatasına implante edilen aygıt için küçük bir pil sistemi içeriyor. Daha sonra beynin hedeflenen bölgelerine elektriksel ihtarlar iletiyor. Ve operasyonu gerçekleştirmek yalnızca üç saat sürüyor.

www.cevapliyoruz.com

Önceki İçerik‘Bylock’ kullanıcısı eski öğretmene 6 yıl 3 ay hapis Cevaplıyoruz.
Sonraki İçerikMyanmar’ın devrik lideri Suu Kyi’ye 5 yıl daha hapis Cevaplıyoruz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
isminizi giriniz